“Pierwszy raz piję z automatu espresso, którego nie mam ochoty popijać…”

Jednym z najważniejszych weryfikatorów jakości jest poprawne espresso. Dzisiaj zdarzyła się rzecz niezwykła, jeśli chodzi o branżę ekspresów kawowych. Rzecz do której dążyliśmy.

Artemiusz po miesiącach prac, kalibracji, obliczeń, testów i setkach litrów przelanej kawy powiedział:
 
“Pierwszy raz w życiu piję z automatu espresso, którego nie mam ochoty popijać wodą…” – Słowa uznania ze strony Artemiusza mają znaczenie. Uwierzcie. To człowiek niezwykle wymagający, perfekcyjny barista i jeden z najlepszych specjalistów w branży kawowej, którego znam. Kiedy Artemiusz mówi, że espresso jest dobre, to dla przeciętnego człowieka oznacza, że esencja jest wybitna. 
 
Artemiusz dopracowywał parametry ekspresu, który będzie zastosowany w naszych Kawiarzomatach, aby jakość naparu była na poziomie ręki baristy. Jednym z podstawowych założeń projektu jest

Doświadczenie kawiarni w punkcie vendingowym

O tym marzyliśmy i dzieje się to na naszych oczach!

Sam próbowałem tego espresso i uderzył mnie owocowy posmak, który z czasem się jeszcze bardziej rozwijał i stawał się ciekawszy. Do tej pory spotkałem się takim aromatem tylko w bardzo dobrych kawiarniach i oczywiście u naszych baristów. Bardzo cieszę się z tego małego, ale jednocześnie bardzo ważnego i znaczącego sukcesu. Jest to jedno z podstawowych założeń.

 

Specjaliści od ekspresów to nie bariści

 

Na drodze do doskonałego espresso, odbyliśmy wiele konsultacji ze specjalistami i serwisantami od ekspresów kawowych. Wniosek z tych spotkań jest taki, że są to osoby, które posiadają wiedzę i umiejętności techniczne dotyczące ekspresów, ale nie mają umiejętności i zasadniczej wiedzy jeśli chodzi o samą kawę i baristykę.

Oznacza to, że kawy, które dostajecie na Orlenach lub w różnych delikatesach, to napoje pozbawione kontroli baristy. Nie da się porównać smaku owocowego espresso z nutami marcepanu i suszonych owoców do papierowego napoju kawowego z Żabki lub jakiejś stacji paliw.

To dla nas dobra wiadomość. Okazuje się, że w Polsce rynek automatów kawowych jest zagospodarowany w niewielkim stopniu i to jedynie na poziomie technicznym. Nie ma jeszcze mowy o wysokiej jakości kawy w tej branży. Dlatego pojawiamy się my i zmieniamy ten stan rzeczy.

Dzielę się z Wami tą wiadomością mili akcjonariusze, a już niebawem podzielicie ze mną doświadczenie kawiarni w Machinie Kawiarza! 🙂