Przenosimy kawiarnie do domu

Kiedy nie możesz pogodzić się z zamknięciem swojej ulubionej kawiarni i brakuje Ci tego charakterystycznego klimatu, pozostaje tylko jedno wyjście – zabrać kawiarnię do domu! Oczywiście nie zachęcamy Was do wynajęcia ciężkiego sprzętu i dosłownego przeniesienia ulubionego lokalu do Waszego mieszkania. Na szczęście przygotowaliśmy dla Was sposób na odtworzenie doświadczenia kawiarni w zaciszu domowym.
Przenosimy kawiarnie do domu

 

Dlaczego chodzimy do kawiarni?

Kawiarnia to miejsce, aromat, smak, klimat i barista. To także dźwięki i ludzie. Chodzimy tam po łyk dobrej kawy, tej ulubionej z mlekiem lub czarnej. Odwiedzamy kawiarnie, aby spotkać się na pogaduchy ze znajomymi lub odpocząć w nienachalnym zgiełku, który pozwala nam poczuć się trochę bardziej anonimowo. Kawiarnie są świadkami wielu rozmów, przeżyć, spotkań ważnych i tych zwykłych, które składają się na naszą codzienność. To miejsce, które tworzy jakość naszego życia.

Czasem każdy z nas potrzebuje zmienić przestrzeń. Wyjście na kawę to doskonały pretekst, aby pobyć przez chwilę w trochę innym świecie. Żyjąc wśród powiadomień, reklam i oczekiwań, czasem potrzebujemy się „zresetować”. Nie jest łatwo nabrać energii przebywając w tej samej atmosferze, w której się pracuje albo spełnia obowiązki domowe. Zmiana przestrzeni sprzyja nabraniu energii. Przez chwilę wyłączamy stan gotowości i ładujemy baterie. Włączamy stan spoczynku.

Dla wielu osób wizyta w kawiarni była obowiązkowym punktem w ciągu tygodnia, a nawet codzienną rutyną. W dobie kwarantanny nie mamy możliwości odwiedzania punktów tego typu i jesteśmy zdani na cztery ściany w których śpimy, jemy, odpoczywamy, pracujemy i realizujemy swoje całe życie towarzyskie. Psychologowie są zgodni, że sytuacja długotrwałej izolacji jest niezdrowa dla naszej higieny psychicznej.

My – Kawiarze – nie prowadzimy żadnej kawiarni, bo naszym celem jest poprawianie jakości życia Polaków za pomocą porządnej kawy, którą mogą pić wszędzie. Postanowiliśmy dać ludziom doświadczenie kawiarni we własnym domu. Zadaliśmy sobie pytanie “jak można tego dokonać?”. Jakie przeżycia, dźwięki, smaki i aromaty wpływają na klimat kawiarni? Zebraliśmy wnioski i przygotowaliśmy specjalną listę, którą należy spełnić, aby poczuć się jak w kawiarni.
Najprościej mówiąc, trzeba odwzorować smak, przestrzeń, dźwięki, aromat i aspekt towarzyski.

 

Jak przenieść kawiarnię do domu?

1. Kawa jako podstawowy element domowej kawiarni
Rzecz oczywista. Wiemy, że kawa w kawiarni jest dobra, ale dlaczego? Ponieważ większość lokali zaopatruje się w świeżo palone ziarna. To właśnie świeżo palona i świeżo mielona kawa, posiada ten rodzaj aromatu, którego nie doścignie nigdy kawa stojąca na półce w markecie przez wiele miesięcy. Ważny jest także gatunek i pochodzenie ziarna. Dobierając odpowiednią kompozycję ziaren możemy stworzyć rozbudowaną kompozycję smaków i aromatów. Możemy wydobyć nuty smakowe czekolady, orzechów, kwiatów, sosny, jaśminu, bergamotki, jagód, suszonych owoców, czy cytrusów i to bez żadnych chemicznych dodatków. Całe to bogactwo zawdzięczamy wyłącznie naturze. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że picie kawy może być nie tylko zwykłą codziennością, ale także ciekawą przygodą lub małym wydarzeniem w ciągu dnia.


2. Kawiarz, czyli dusza kawiarni
Popularnie nazywany baristą. To osoba, która parzy kawę. Jest tylko podstawowa funkcja, którą realizuje taka osoba. Do zadań kawiarza należy także dbanie o atmosferę w kawiarni, doradzanie w kwestii ziarna i dodatków do kawy, a także nawiązywanie relacji z klientem. Wpadliśmy na pomysł, że taką funkcję można realizować samemu jeśli przejdzie się odpowiednie szkolenie. Nagraliśmy więc kurs wideo parzenia kawy w domu. Dzięki temu można wyciągnąć z ziarna to, co najlepsze. Kurs „Domowy Kawiarz” jest dostępny bezpłatnie. Dajemy w ten sposób możliwość opanowania technik, dzięki którym zrobicie niecodzienny napar bez użycia profesjonalnych ekspresów ciśnieniowych. Dzielimy się także wiedzą na temat ziarna i pochodzenia kawy, a nawet wody, która ma bardzo duże znaczenie dla smaku naparu.
Kurs składa się z 16 odcinków i trwa łącznie 55 minut. Można go pobrać z tej strony: https://www.ukawiarza.pl/kurs-baristyczny-domowy-kawiarz/


3. Dźwięki tworzą szczególną atmosferę kawiarni
W kawiarni zazwyczaj panuje delikatny zgiełk, który wiele osób odbiera jako kojący. Aby odtworzyć te dźwięki, wystarczy włączyć aplikację noisli.com, dzięki której można posłuchać wiatru, szumu lasu, deszczu, szumu strumyku, czy na przykład zgiełku kawiarnianego. Można także posłużyć się odpowiednią składanką w serwisie YouTube. Dzięki temu usłyszymy dźwięk filiżanek uderzających o podstawkę lub o blat stołu, pracujący młynek lub ekspres i przede wszystkim dźwięk ludzkich rozmów, który sprawia wrażenie jakbyśmy znajdowali się wśród innych ludzi. Właśnie tego nam teraz bardzo brakuje.


4. Miejsce – czy trzeba wychodzić z domu?
W każdym mieszkaniu znajdują się różne zakątki, które doskonale nadają się na domową kawiarnię. Może to być rzadko odwiedzany gabinet, ale w zupełności wystarczy wygodny fotel lub kawałek parapetu z widokiem na zewnątrz. Ważne, aby nie było to miejsce, w którym pracujemy. W końcu tworzymy kawiarnię, a nie biuro. Takie detale tworzą specyficzną atmosferę, na której nam zależy. Aby przenieść się do kawiarni nie trzeba koniecznie wychodzić z domu.


5. Ludzie – jak pokonać uczucie izolacji i poczuć się wśród innych?
Kawiarnia to także spotkanie. Jeśli spędzamy czas w izolacji i samotności, to wręcz wskazane jest, aby nawiązywać kontakt z innymi. Można to zrobić za pomocą zdobyczy technologii. Czasem wystarczy zwykła rozmowa telefoniczna, a czasem warto skorzystać w tym celu z komunikatorów umożliwiających rozmowę wideo. Same maile, czy rozmowy drogą pisemną nie oddają tak wielu emocji, które przekazują więcej niż słowa. Pozwólmy sobie na zaczerpnięcie trochę towarzystwa i zadzwońmy do bliższych lub dalszych znajomych.
To nasze 5 kroków do domowej kawiarni. Zachęcamy do przeprowadzenia takiego eskperymentu i podzielenia się z nami zdjęciami z Waszej domowej kawiarni, a także wrażeniami!

 

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI I OKAZJAMI