Prawdy i mity o kawie rozpuszczalnej

Pewnie znasz te reklamy kaw rozpuszczalnych, które kuszą nas pięknymi ujęciami świeżo zaparzonego napoju. Dymek ulatniający się z  czarnego jak smoła i słodkiego jak niebo… no właśnie czego? Czy zastanawiałeś się ile tak naprawdę wiesz o kawach rozpuszczalnych?
Prawdy i mity o kawie rozpuszczalnej

Kowboj z espresso?

Kawę rozpuszczalną mógł pijać w latach wczesnej młodości – choć nie wiemy tego na pewno – Dziadek Kawiarza. To oczywiście jedynie przypuszczenia, jednak mógł przez jakiś czas zasilać grono zwolenników tej dziewiętnastowiecznej nowinki.
Nie byłoby w tym niczego dziwnego, w końcu źródła podają, że za wynalezieniem kawy rozpuszczalnej stoi aż czterech odkrywców, którzy oczarowali Amerykę i Europę magią błyskawicznie przygotowywanego napoju. Już sama ilość patentów świadczy, że zapotrzebowanie i moda na kawę rozpuszczalną na przełomie XIX i XX wieku była ogromna. A w niektórych krajach stan ten utrzymuje się do dziś.

 

Kiedy kawa rozpuszczalna pojawiła się na polskiej ziemi?

Kiedy w latach 60. ubiegłego wieku na świecie pojawiła się błyskawicznie podbijająca rynek kaw rozpuszczalnych marka Maxwell House, w Polsce nieśmiało zaczęto produkcję pierwszej rozpuszczalki – MARAGO. Na początku nie zyskała ona zaufania Polaków, jednak z upływem lat staliśmy się wielkimi entuzjastami picia takiej formy czarnego napoju bogów. W Europie na głowę biją nas jedynie Brytyjczycy.
 

Kiedy podbiła świat?

Pierwsze próby stworzenia kawy rozpuszczalnej odnotowano już pod koniec XVIII wieku. Pierszwy patent na kawę rozpuszczlną notujemy 1891 rokiem (nr 3518), jednak prawdziwy rozkwit jej panowania w filiżankach Amerykanów i Europejczyków to wiek XX, zwłaszcza jego druga połowa. Wtedy rynki zaczęły podbijać znane do dziś i rozpoznawalne marki kaw. Codzienne życie nabierało tempa, stawiało wyzwania, wymagało też zmiany trybu i stylu życia, które nie sprzyjały oddawaniu się rytuałowi zaparzania świeżo mielonej kawy. Szybki i wygodny w przygotowaniu substytut kawy opanował świat.
 

Czy wiesz, co pijesz? Dbaj o zdrowie…

W początkach XX wieku wierzono jeszcze, że kawa z proszku jest wyjątkowo zdrowa, co przysparzało jej popularności i odbiorców. Zauważono, że kawa rozpuszczalna ma mniej cholesterolu i wysoki poziom antyutleniaczy.
Pod koniec lat 90.  nastąpił zwrot w tym myśleniu i zaczęto podejrzewać kawy rozpuszczalne o zły wpływ na zdrowie ich amatorów. Takie podejrzenia są konsekwencją stosowania niskiej jakości ziaren do produkcji granulatu.
Bardzo często są to ziarna najniższego segmentu jakościowego, gdzie mogą się znaleźć ziarnia odrzucane pod czas kontroli z powodu bardzo dużej ilości wad takich jak pleśń, zgnilizna, nadgryzienia przez robaki oraz ataki drobnoustrojów.
Warto się uwrażliwić na zawartość trującego akrylamidu, którego w kawach rozpuszczalnych jest o wiele większe niż w kawie ziarnistej. Niestety etykieta na odwrocie opakowania wiele wam nie wyjaśni.
 

… i portfel!

Czy wiesz, że cena kawy rozpuszczalnej może być nawet o kilkaset procent droższa od kaw ziarnistych? Wpływ na to ma oczywiście wiele czynników od ilości włożonej pracy, potrzebnego specjalistycznego sprzętu i energii do wyprodukowania granulatu począwszy, a na drogim, ciężkim szklanym opakowaniu skończywszy.
Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że do wytworzenia popularnej rozpuszczalki używane jest najsłabsze ziarno, które mogłoby być kompostem, trudno  sobie wyobrazić mocny argument przemawiający za spożywaniem tejże. Czy w takim razie szybkość, wygoda i prostota przygotowania kawy są ważniejsze niż smak i świadomość jakości spożywanych napojów? Dla wielu, owszem.
 

Co zamiast rozpuszczalnej?

Wybór zawsze należy do ciebie, ale uświadomienie w możliwościach wyboru to misja Kawiarza, który najwyższą jakość zawsze stawia na pierwszym miejscu. Warto bowiem pić porządną kawę, której ziarna są dostępne w szerokiej ofercie sklepu u Kawiarza sklepu u Kawiarza.
Świeżo palone kawy – czyste arabiki i mieszanki – dają mnóstwo możliwości przygotowania różnorodnych napojów kawowych w konfiguracjach, o jakich nie śniłeś.
Nie zajmie to tak dużo czasu, jak się wydaje, jeśli jednak masz nadal obawy, zawsze możesz wziąć udział w
ciekawych warsztatach. To ciekawa propozycja spędzenia czasu i okazja do zdobycia nowych doświadczeń, przekucia swoich niepewności w atuty, którymi na pewno zaimponujesz najbliższym.

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI I OKAZJAMI