3 słowa, które powinieneś wypowiedzieć za 3 dni

Dziękuję Ci Mamo!

Oto trzy słowa, o których nie możesz w tym tygodniu zapomnieć. Dzień Matki już za kilka dni. Pamiętasz?

3 słowa, które powinieneś wypowiedzieć za 3 dni

Dzień Matki Historia

Niektóre źródła podają, że dzień ten świętowano już w starożytności. W Egipcie ludzie czcili Boginię Izydę będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Matka była kobietą nad wyraz szanowaną, o czym świadczyło między innymi to, że podczas procesu sądowego sędzia mógł uzależnić werdykt od faktu, że pozwany zadowolił „serce matczyne”.

W Grecji obchodzono wiosną święto Matki Natury, podczas którego składano dary bogini Rei, żonie Kronosa oraz matce wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie zaś obchodzone święta matki nazywano Hilariami (święto radości), które trwały od 15 do 18 maja. Czczono wtedy boginię Cybelę – matkę bogów.

W obu starożytnych miastach owe matki-boginie były symbolem płodności i urodzaju. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, na przykład w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.

Matka i syn puszczają latawiec na tle zachodzącego słońca. Dzień Matki ma swoją historię już w starożytności.

Święto matki na nowo zaczęto czcić około XVII wieku, najpierw w Anglii oraz Szkocji, gdzie obchodzono je pod nazwą „Niedziela u Matki” („Mothering Sunday”) w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Była to niedziela wolna od pracy, podczas której dorosłe dzieci wracały na ten jeden dzień do swoich matek. Córki piekły tzw. „Ciasto Matczyne”, obdarowywano solenizantki kwiatami i słodyczami, za które matki dziękowały błogosławieństwem.

W Stanach Zjednoczonych wyglądało to nieco inaczej, bo w 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Javris z Południowej Wirginii, zrozpaczona po śmierci swojej matki, rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Uważała, że rodzicielki są niedoceniane i należy w końcu zobaczyć, jak bardzo kobiety poświęcają się dla swoich rodzin. Jednak dopiero, córce Ann Jarvis udało się w 1905 r. ustanowić Dzień Matki, który z czasem rozprzestrzenił się niemal na wszystkie stany. W 1914 r. Kongres USA wraz z ówczesnym prezydentem Wilsonem uznali przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe. Inicjatorkę tego dnia spotkał ogromny zawód, ponieważ stworzone przez nią święto przekształciło się w festiwal komercji: „Wydrukowana kartka nie znaczy nic innego, jak tylko to, że byłeś zbyt leniwy, żeby napisać coś do kobiety, która zrobiła dla ciebie więcej niż ktokolwiek inny. A słodycze? Przynosisz pudełko dla matki, a potem większość zjadasz sam.”  Tak pisała o sposobach świętowania Dnia Matki w USA. W 1948 r. zaś, tuż przed śmiercią, wzięła udział w proteście przeciwko Dniu Matki w Nowym Jorku, gdzie została aresztowania za zakłócanie porządku.

Matka w starszym wieku idzie za rękę z dorosłymi córkami na spacer. Dzień Matki to ważne święto na całym świecie.

Ciekawe, co powiedziałaby o współczesnych sposobach świętowania Dnia Matki, zarówno w USA, jak i na całym świecie, gdzie Dzień ten, jest czczony w mniej lub bardziej huczny sposób?

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

W naszym kraju Dzień Matki, po raz pierwszy obchodzono w Krakowie w 1914 r. i od tamtej pory świętujemy go, co roku, 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał się częścią naszej tradycji. Co ciekawe w okresie międzywojennym starano się połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, tak, jak obecnie utożsamia się oba święta w Rosji, Słowenii, Białorusi, Macedonii, Armenii czy na Białorusi, ale najwyraźniej u nas pomysł ten się nie przyjął. W Polsce nie jest to święto narodowe, nie jest też dniem wolnym od pracy czy szkoły, mimo to, w ten dzień, wszystkie Mamy są obdarowywane laurkami, kwiatami, słodyczami i innymi upominkami, zaś w szkołach, bardzo często organizowane są w ten dzień, akademie ze specjalnym udziałem naszych rodzicielek. Jak widać więc, jest to ważne w naszej tradycji święto, które chcemy przeżyć w sposób wyjątkowy.

Dzień Matki Prezent

Dzień Matki już za dwa dni. To ostatni moment, aby wybrać prezent i nie zostać w środę bez pomysłu, co mógłbym podarować swojej Mamie. Nie musimy przypominać, że należy pamiętaj o każdej Mamie, bez względu na wiek. Niech w ten dzień poczują się szczególnie wyjątkowo, chociaż namawiamy, aby nie był to jedyny dzień w roku. Pamiętajmy o nich, ich poświęceniu, trudach macierzyństwa, które znoszą z zaciśniętymi zębami i uśmiechami na twarzach, każdego dnia. Niech zawsze czują się przez nas kochane i doceniane!

Czy masz pomysł na prezent? Będzie to laurka, kwiaty, coś słodkiego czy może, jakiś upragniony przez nią od wielu miesięcy upominek? A może zupełnie nie wiesz, co ofiarować Mamie, a chciałbyś, aby w tym roku było to coś wyjątkowego? Może więc skorzystasz z naszej oferty?!

Zestaw prezentowy na Dzień Matki. Kawa ziarnista wysokiej jakości, stylowy kubek i coś słodkiego zapakowane w piękne opakowanie.

Kawiarz poleca się, jak zawsze z pyszną kawą, ale i swoimi profesjonalnymi usługami. U nas znajdziesz ziarna, idealne dla Mam lubiących małą czarną, do których możesz dołączyć stylowy kubek. Ale to nie wszystko! Specjalnie z myślą o solenizantkach skomponowaliśmy zestaw prezentowy: aromatyczna, wysokiej jakości kawa wraz z pięknym kubkiem i czymś słodkim, zapakowane w gotowy prezent. Dołączasz do tego bukiet kwiatów i piękny upominek gotowy. A uśmiech i radość Mamy gwarantowana i bezcenna!

Ale musisz się pospieszyć. Dzień Matki już tuż tuż!

 

Autor: Ewa Pazur

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI I OKAZJAMI