Jak poprawić jakość przyrządzanej kawy w banalnie prosty sposób?

Nie sztuką jest wybrać kawę najlepiej odpowiadającą własnym potrzebom, chociaż trzeba przyznać, że to pierwszy milowy krok, w osiągnięciu filiżanki czarnej kawy, od której nie będziecie mogli oderwać ust. Jednak, za pierwszym krokiem trzeba zrobić następny. Zatem kawy w dłonie i zaczynamy!

Jak poprawić jakość przyrządzanej kawy w banalnie prosty sposób?

Wiecie już jak wybrać swoją kawę, a na pewno macie pojęcie, jaka Wam najbardziej odpowiada, jeśli wziąć pod uwagę czynnik kwasowości, goryczki, zawartości kofeiny oraz wyczuwalnych nut smakowych. A to znacznie ułatwia wybór własnego typu, może Wam w tym pomóc, wspominany przeze mnie wcześniej kreator wymarzonej kawy. Macie również pojęcie, jak mielić ziarna, w zależności od urządzenia, w którym będziecie zaparzać swój czarny napój. Teraz zatem czas na przegląd sposobów mielenia.

Sposoby mielenia kawy

Jak wspominałam w poprzednim artykule sposób mielenia kawy, mówiąc ściślej grubość mielenia kawy ma niebagatelne znaczenie w całym procesie zaparzania espresso. W zależności od  urządzenia, którego chcemy użyć można je sprowadzić do czterech ogólnych poziomów grubości zmielenia ziaren kawowca:

- kawa bardzo drobno zmielona (konsystencja pudru),
kawa drobno zmielona (miła w dotyku, delikatna, drobniejsza niż cukier),
kawa średnio zmielona (konsystencja piasku),
kawa grubo zmielona (jak kryształki soli).

Od sposobu mielenia kawy, zatem grubości zmielenia ziaren, zależy jakość przyrządzanego naparu. Ziarna kawy zmielone w różnym stopniu.

Ogólne założenia dotyczące grubości mielenia mówi, że im grubsza kawa, tym jej smak i aromat jest słabszy i oczywiście – im drobniej zmielona, tym kawa jest mocniejsza. Warto jednak pamiętać, iż bardzo drobno mielona kawa może mieć zbyt mocny aromat i nie wszystkim musi smakować.

Dlaczego warto mielić kawę samemu

Może odpuścić ten cały dziwny rytuał kawiarza i kupić gotową, mieloną kawę? Nie wolno! Jeśli ktoś jeszcze wątpi, zapraszam do cofnięcia się na początek naszej podróży😊 Jeśli jesteście miłośnikami kawy z krwi i kości, i nie wyobrażacie sobie dnia bez dobrej, podkreślam, dobrej kawy, to uzbrójcie się w cierpliwość i dotrwajcie do końca.

Dlaczego zatem warto mielić kawę samemu? Otóż powód jest prosty kawa po zmieleniu traci nawet do 40%! aromatu, który rozprzestrzenia się po pomieszczeniu (też lubicie ten zapach?). Spowodowane jest to tym, że zmielone ziarna mają większą powierzchnię narażoną na szkodliwe, w tym przypadku, działanie tlenu. Ale nie martwcie się, wystarczy zaparzyć kawę zaraz po zmieleniu, aby zatrzymać w filiżance, maksymalną ilość aromatu i smaku. I teraz weźcie do domu taką zmieloną kawę, która leży w plastikowym opakowaniu nie wiadomo jak długo, po czym będzie leżała w naszym domu, bo przecież nie zużyjecie na raz kilograma kawy.  Czy nadal macie wątpliwości?;) Może ostatecznie rozwiejemy je informacją, że kawa w ziarnach, jeżeli tylko jest szczelnie zamknięta, może trzymać swoją jakość, aromat i smak nawet do dwóch lat!

Warto mielić kawę samemu. Świeżo zmielone ziarna zachowują swój smak i aromat. Filiżanka kawy w otoczeniu ziaren kawowca.

Mielmy ziarna w domu i co ważne, tylko tyle ile potrzebujemy aktualnie do zaparzenia kawy, a gwarantujemy, że za każdym razem po Waszych domach czy firmach rozprzestrzeni się wspaniały aromat świeżo zmielonych ziaren i dobrze zaparzonej kawy.

Czyli mielimy, w porządku, tylko czym?

W czym zmielić kawę?

Najprostsza odpowiedź: w młynku. Ale tutaj rynek kawowy znowu nieco nam utrudnia wybór, rozszerzając go do wielu urządzeń, które można kupić oddzielnie albo jako cześć ekspresu. Jaki młynek wybrać? Spokojnie, to wcale nie jest tak trudne, jak może się zdawać. Zaraz Wam wszystko opowiemy:)

Historia młynka do kawy

Kawę warto mielić przed przyrządzaniem i tylko tyle ile potrzeba. Najlepiej w dobrej jakości młynku, w które często zaopatrzone są ekspresy.

Na początek trochę historii – spokojnie będzie krótko i rzeczowo. Jak zapewne łatwo się domyśleć pierwszy młynek do kawy powstał w Turcji, około 1400 r. Był bardzo prosty w wykonaniu, z biegiem lat zaczęto je zdobić kością słoniową, złotem czy drewnem tekowym. Takie tureckie modele można jeszcze dziś znaleźć na straganach m.in. w Grecji czy Chorwacji.

W Europie pierwsze młynki pojawiły się ok.150-200 lat później, wraz z przybyciem samej kawy. Na początku były to moździerze do rozdrabniania ziaren, wykonane z drewna i metalu. Bardzo szybko jednak Europejczycy podjęli próbę ich ulepszania.  W 1798 r. Thomas Bruff skonstruował pierwszy młynek naścienny, za który przyznano mu pierwszy amerykański patent na tego typu urządzenie. Młynek ten pozwalał na mielenie dużych porcji kawy na raz, stąd znalazł zastosowanie w kawiarniach biurach i barach. Niedługo później powstały jego udoskonalone wersje. W 1831 r. powstał pierwszy młynek z żarnami żeliwnymi. Eksperymentowano dalej i już w 1855 r. skonstruowano młynek wyposażony w żarna, które łamały, a następnie mieliły ziarna. Rok 1987 wniósł na rynek kawowy pierwsze młynki elektryczne, a w 1916 r. opatentowano młynki ostrzowe, które siekają ziarna kawowca za pomocą wyposażonych w nie ostrzy.  Od tej pory tempo udoskonalania urządzeń do mielenia ziaren znacznie przyspieszyło, co widać w coraz to nowszych młynkach trafiających na rynek, przeznaczonych zarówno do celów komercyjnych, jak i czysto amatorskich, czyli takich, które nas dzisiaj interesują.

Młynek do kawy

Rodzaje młynków możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od cechy charakterystycznej, którą bierzemy pod uwagę: ostrzowy i żarnowy oraz ręczny i elektryczny. Weźmy je na tapetę i przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Młynek ostrzowy a młynek żarnowy

Jeśli już zagłębialiście ten temat, na pewno słyszeliście, że gdy rozważa się tę opcję, niemal każdy mówi zdecydowane nie dla młynków ostrzowych na rzecz pewnego tak, jeśli chodzi o młynki żarnowe. Tak to prawda, ale skąd wynika?

Młynek ostrzowy

Młynek ostrzowy, udarowy, czy też nożowy, swoim działaniem przypomina nieco blender. Wyposażony jest bowiem w specjalne ostrza, które tną ziarna kawy, przerywają naturalną budowę komórkową ziaren, a to z kolei powoduje, że drobiny przez które przepływa woda nie mają zbliżonej wielkości oraz nie zachowują regularnych kształtów. Tak zmielona kawa nie ma regularnej struktury, ponieważ znajdują się w niej kawałki o zupełnie różnej grubości. Najmniejsze z nich zaparzą się najszybciej, większe będą potrzebować więcej czasu, a największe nie zaparzą się wcale. Efektem całego procesu będzie niezbyt dobry napar, płaski, wodnisty czy wręcz pozbawiony smaku.  Dodatkowo zbyt długie mielenie w młynku udarowym powoduje większe nagrzewanie kawy przez co ulatnia się z niej intensywny, naturalny aromat. Ostatnim minusem przemawiającym, za wzbranianiem się przed mieleniem kawy tego typu urządzeniem, jest duża ilość kawowego pyłu, wytwarzana podczas mielenia. Kiedy osadzi się on na filtrze, po prostu go zatka, powodując przy tym, gorzki i cierpki smak naparu.

Młynek żarnowy

Młynek żarnowy w swoim działaniu bardziej przypomina moździerz, i jak moździerz po prostu rozgniata, ściera, miażdży  i mieli ziarna kawy wyposażonymi w nie żarnami, zwykle stalowymi lub ceramicznymi. Efektem tego procesu jest jednolicie zmielona kawa, im wyższa klasa młynka, tym lepsza jakość i równomierność mielenia oraz mniejsza ilość kawowego pyłu. Wybierając młynek żarnowy warto zwrócić uwagę, na żarna, w które jest wyposażony. Tańsze zwykle posiadają żarna stożkowe, mniejsze, prostsze w osadzeniu i jednocześnie bardziej ekonomiczne w produkcji. Droższe młynki z kolei mają solidniejszą i bardziej precyzyjną konstrukcję o większych żarnach, które mielą szybciej i dokładniej. Minusem tego urządzenia jest zdecydowanie wyższa cena, w porównaniu z młynkami udarowymi, jednak jeśli naprawdę zależy nam na porządnej kawie, warto zainwestować w lepszy młynek, który przecież posłuży w naszych domach jakiś czas.

2. Młynek ręczny a elektryczny

Wiemy zatem, że do zaparzenia dobrej jakości kawy potrzebujemy zdecydowanie młynka żarnowego, najlepiej takiego z wyższej albo średniej półki cenowej. Teraz musimy wybrać między urządzeniem ręcznym a elektrycznym (automatycznym), które różnią się mobilnością, łatwością transportu, poręcznością oraz ceną.

Młynek do kawy ręczny

Wbrew pozorom ręczne młynki do kawy przeżywają kolejny wzrost popularności. Na rynku dostępne są coraz to nowsze modele wysokojakościowych ręcznych młynków, na które popyt nie spada. Urządzenia te są stosunkowo tańsze, w porównaniu z ich elektronicznymi konkurentami, ponadto używanie ich jest bardzo proste w każdych warunkach, są niewielkich rozmiarów, więc łatwo je przetransportować, a ich wygląd jest stylowy i elegancki. Do wielu miłośników kawy przemawia również fakt ręcznego mielenia ziaren, który pomaga się zrelaksować i poczuć, że bierze się czynny udział w tworzeniu dobrej kawy. Ważne jest również, że podczas mielenia kawy w młynku ręcznym nie wytwarza się ciepło, dzięki czemu kawa nie traci swoich właściwości i naturalnego, intensywnego aromatu.

Czy są jakieś minusy? Owszem, jak niemal w każdej metodzie. Przede wszystkim mielenie kawy w młynku ręcznym jest pracochłonne i wymaga sporo siły, więc jeśli chcemy mielić na bieżąco jedynie tyle kawy ile potrzebujemy do zaparzenia naparu (a do tego usilnie zachęcamy, aby kawa nie stała i nie wietrzała), a pijemy sporo filiżanek małej czarnej w ciągu dnia, może to być szczególnie kłopotliwe. Drugim poważnym ograniczeniem tego rodzaju urządzeń jest niewielka skala mielenia, która zwykle nie pozwala zmielić ziarna, na tyle drobno, aby nadawały się np. do espresso czy tygielka, a te które to umożliwiają zwykle są znacznie droższe.

Dobrze zmielona kawa to wybór między młynkiem ręcznym i elektrycznym, najlepiej żeby był żarnowy. Kawa zmielona i kawa w ziarnach.

Młynek do kawy elektryczny

Tego typu urządzenia znacznie ułatwiają codzienne życie. Mielenie kawy w młynku elektrycznym w zasadzie nie wymaga naszej pracy. Po prostu wrzucamy odpowiednia ilość ziaren, włączamy przycisk i patrzymy jak wisienki kawowca zmieniają się w odpowiedniej grubości proszek. To idealna opcja dla fanatyków małej czarnej oraz w przypadku podejmowania gości, którzy podzielają przynajmniej w minimalnym stopniu naszą miłość do kawy. Bardzo ważne, aby moc młynka nie była niższa niż 100 W. Do użytku domowego optymalna moc to 150 W. Młynki elektryczne dzielimy na:

- Młynki udarowe elektryczne
- Młynki żarnowe elektryczne

Oba rodzaje omówiliśmy wyżej, nie będziemy więc się powtarzać, ale jeszcze raz zachęcamy do odrzucenia nawet myśli o mieleniu kawy młynkiem udarowym (ostrzowym). Lepiej nieco dopłacić, ale mieć w ulubionym kubku czy filiżance kawę dobrej jakości, smaku i aromacie. Myślę, że nie musimy Was o tym przekonywać😊

I to mogłoby być na tyle, jeśli chodzi o przygotowanie kawy zbliżonej do  ideału. Wystarczy teraz wybrać urządzenie do zaparzania i działać. Ale oczywiście nie zostawimy Was z tym bez pomocy😊 Nasi bariści przygotowali kilka wskazówek, jak zaparzyć idealne espresso. Jeśli chcecie dowiedzieć się co to jest tempering, ekstrakcja i doza oraz na czym polega zasada 5M zapraszamy za tydzień na naszego bloga.

Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z naszymi produktami oraz usługami zapraszamy na naszą stronę. Wejdźcie, poszperajcie i skorzystajcie😊

 

Autor: Ewa Pazur

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI I OKAZJAMI