14 kroków do idealnego espresso

Czternaście prostych kroków dzieli Cię od wyczarowania własnymi rękami idealnego espresso. Uwierzysz? Sprawdź, jakie to proste!

14 kroków do idealnego espresso

 

W ostatnich artykułach obsypaliśmy Was dużą dawką wiedzy na temat pochodzenia i uprawy ziaren kawowca, sposobów zbioru i obróbki oraz palenia, a w końcu jej mielenia w odpowiednim młynku i parzenia w różnych urządzeniach. Opisaliśmy również dość szczegółowo od czego zależy idealne espresso. Sporo wiedzy. Owszem. I zapewne myślisz. Przydałoby się jakieś podsumowanie. Jakaś instrukcja krok po kroku. Otóż proszę Cię bardzo😊

Dzisiaj specjalnie dla Ciebie krótka i prosta instrukcja, jak zrobić idealne espresso. Gotowy?

Zaczynamy.

 

Krok 0: Przygotowanie

Zakładam, że masz już wybrana ulubioną kawę dobrej jakości i świeżo zmieloną porcję w odpowiednim młynku (najlepiej żarnowym).

Ziarna dobrej jakości kawy o ciemnobrązowej barwie, która świadczy o średni profilu palenia.

Krok 1: Podgrzanie filiżanki

Zanim pozwolisz, aby z Twojego ekspresu wypłynął aromatyczny napar wprost do ulubionej filiżanki najpierw trzeba zadbać o jej nagrzanie. Nie martw się nie każemy Ci wkładać jej do mikrofalówki czy piekarnika😊 Wystarczy przepłukanie gorącą wodą. Po co? Aby espresso się nie schłodziło podczas kontaktu z zimną porcelaną. Nikt nie lubi pic zimnej czy letniej kawy. To wręcz czyste barbarzyństwo!

Krok 2: Wyczyść portafiltr i sitko

Upewnij się, że sitko portafiltru (kolby) jest czyste. Nie może w nim być pozostałości po poprzedniej kawie, ponieważ zniszczy to smak Twojego espresso.

Krok 3: Wsyp odpowiednio zmieloną i odmierzoną porcję kawy

Pamiętaj o naszej instrukcji odnoście grubości zmielenia ziaren a urządzeniem, w którym zaparzasz kawę. W przypadku espresso powinno to być dość drobne mielenie. Dobrym sposobem na sprawdzenie jest roztarcie kawy między palcami, jeśli czuć wyraźne drobinki, ale frakcja jest nadal bardzo drobna, to właśnie to czego potrzebujemy.

Ponadto miel tylko tyle, ile aktualnie potrzebujesz. Odpowiednie mielenie oraz doza pozwalają uniknąć podekstrakcji i nadekstrakcji.

Pamiętaj! Espresso z podekstrakcją będzie kwaśnym i wodnistym, a z nadekstrakcją — gorzkim i smolistym

Do idealnego espresso potrzebna jest odpowiednia doza kawy, świeżo zmielonej na odpowiednią grubość.

Krok 4: Zwróć uwagę na redystrybucję

Delikatnie postukaj po zewnętrznej krawędzi portafiltra na macie tampingowej, żeby równomiernie umieścić zmielone ziarno wewnątrz sitka albo wykorzystaj specjalny redystrybutor. Ważne jest, żeby na tym etapie upewnić się, że w sitku nie ma bąbelków powietrza, które później mogą doprowadzić do efektu pod nazwą kanałowanie. Zachodzi ono wtedy, gdy woda nie przechodzi przez wszystkie cząstki kawy równomiernie, ale przecieka po wybranych kanałem, z zatem ekstrakcja nie przebiega równomiernie, a kawa nie będzie miała pożądanego smaku.

Krok 5: Tamperuj poprawnie

Cel tamperowania — pozbyć się powietrza pomiędzy cząstkami zmielonej kawy.
Jak to zrobić? Weź tamper i naciśnij na kawę. Ważne, żeby kierunek ciśnienia był prostym, a siła wystarczającą, tak żeby kawa była mocno ubita, wtedy tzw. tabletka kawowa będzie trzymała swoją formę. Dokonując tamperowania pod prostym kątem, będziesz miał możliwość osiągnąć równomierny rezultat i zapobiec pojawienie się kanałów.

Pamiętaj! Praktyka czyni mistrza! Po pewnym czasie będziesz to robił z zamkniętymi oczami, a espresso za każdym razem będzie wychodziło Ci coraz lepsze.

Tamperowanie kawy jest bardzo ważna czynnością w procesie parzenia espresso.

Krok 6: Poleruj tabletkę

Pod koniec "wypoleruj" powierzchnie tabletki kawowej (krążka kawowego) za pomocą tampera. Należy umieścić tamper na powierzchnie tabletki i pokręcić im. W taki sposób można zapobiec pojawienie się jakichkolwiek nierówności na powierzchni warstwy kawowej bezpośrednio kontaktującej z wodą.

Krok 7: Usuwaj nadwyżkę kawy

Spróbuj wyobrazić sobie, że zamawiając i otrzymując cappuccino zauważyłeś cząstki kawy na powierzchni napoju lub filiżanki. Niezbyt eleganckie prawda? Aby temu zapobiec, trzeba usuwać nadwyżki kawy z sitka oraz uszek (mocowania ) portafiltra. Dodatkową korzyścią tego zabiegu jest ułatwienie konserwacji sprzętu. Jednym słowem Twój ekspres podziała dłużej, jeśli będziesz o niego dbał.

Krok 8: Przepłucz grupę ekspresu

Zanim zamocujesz portafiltr z gotową do zaparzenia kawą, przepłucz niewielka ilością wody grupę, aby usunąć z urządzenia cząstki poprzedniej kawy. Ekspresy zwykle mają już zaprogramowaną taką opcję, ale często trzeba w tym celu wcisnąć odpowiedni przycisk i przypadkiem nie podstawić przygotowanej do espresso filiżanki pod ujście wody. Procedura ta także wyrównuje i stabilizuję temperaturę w całym bloku zaparzającym ekspresu ciśnieniowego, a przecież o tym, jak ważna jest odpowiednia temperatura w procesie zaparzania, nie musimy przypominać.

Pamiętaj! Jeżeli do Twojej filiżanki trafią „przypadkowe” cząstki poprzedniego naparu, zepsują aromat i smak przygotowywanego espresso.

Krok 9: Parzymy espresso

No dobrze, czas zaparzyć to nasze upragnione espresso. Gdy już wykonałeś wszystkie poprzednie kroki zamontuj kolbę do grupy i od razu zacznij przygotowywanie naparu. Niezwłocznie, aby przypadkiem górna warstwa ubitej kawy nie została poddana zbyt długo podwyższonej temperaturze urządzenia, które płukaliśmy przed momentem gorącą wodą. To podgrzałoby cześć zmielonych ziaren i zepsuło wszystkie nasze starania.

Krok 10: Czas na ubijanie mleka

Jeśli zapragnąłeś cappuccino lub latte to właśnie nadszedł idealny moment na ubicie mleka. O tym, jak dobrze ubić mleko, napiszemy w kolejnym artykule.

Prawidłowo spienione mleko pozwala zrobić artystyczne wzory na cappuccino.

Krok 11: Pozbądź się tabletki

Kawa gotowa. Odmontuj filtr i pozbądź się krążka kawowego. Niech nasze urządzenie nie „nasiąka” niepotrzebnymi aromatami.

Krok 12: Czyszczenie portafiltra

Oczyść i umyj portafiltr. I nie zapomnij o oczyszczeniu sitka! Oczywiście, możesz to zrobić po wypiciu swojego espresso😊

Krok 13: Czyszczenie grupy

W bardzo dokładny sposób należy oczyścić i umyć grupę, żeby pozbyć się wszystkich cząstek i olejków pochodzących z zaparzonego naparu, które mogłyby zepsuć następną kawę.

Krok 14: Zamontuj portafiltr z powrotem

Zamontuj portafilt z powrotem do grupy. Tak, nie musi on leżeć na ekspresie czy na półce i zbierać kurz, może a nawet powinien tkwić w grupie, na swoim miejscu. Dzięki temu zawsze będzie czysty, gorący i pod ręką.

 

Idealne espressso na idealny dzień

Kwiecisty Kawiarz, sezonowa mieszanka kawy, w towarzystwie świeżo zaparzonego naparu i truskawki. Idealne espresso na idealny dzień.

Proste? Oczywiście, że proste. Parzenie kawy może być nie tylko niezbędna koniecznością, ale i przyjemnym rytuałem. A o ile bardziej smakuje zaparzana własnoręcznie? Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą Ci poczuć się profesjonalnym baristą w swoim domu. Gdybyć chciał dowiedzieć się czegoś więcej i podpatrzeć baristów w swoim żywiole zapraszamy na nasze kursy.

Jeśli wciąż szukasz swojej kawy, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz tam ciekawe mieszanki aromatycznych ziaren, kaw sezonowych, a także bezkofeinowych. Do tego możesz wybrać stylowy kubek i własną etykietę.

Zapraszamy!

 

Autor: Ewa Pazur

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI I OKAZJAMI